Daj się porwać w wir czasu. "Pozdróże w czasie" Rysa Walker

źródło

Podróże w czasie od zawsze były marzeniem większości ludzkości. Wehikuł czasu od lat przewija się w literaturze, przyjmując postać specjalnego wozu czy też naszyjnika, który otwiera portale. Ludzkość chce na własne oczy zobaczyć przeszłość, a także poznać przyszłość. I chociaż niektórzy tylko podziwialiby z ukrycia wydarzenia, które znają z kart historii, to inni marzą o tym, aby coś zmienić, przekształcić rzeczywistość na swój sposób, aby doprowadzić świat do stanu, jaki sobie wymarzyli. Kate jest z pozoru zwyczajną nastolatką. Chodzi do szkoły, na kurs karate i ma najlepszą przyjaciółkę. Przez pół tygodnia mieszka razem z mamą, a następne pół z tatą, nauczycielem w liceum, do którego uczęszcza. Wszystko zmienia się, gdy w mieście pojawia się jej babka, Kathrine. Ma przy sobie dziwny medalion, który jarzy się niebieskim światłem, którego nikt zdaje się nie dostrzegać. Tylko Kate. Babcia dziewczyny jak i jej matka nie żyją w przyjaznych stosunkach. Od lat nie zamieniły ze sobą więcej niż pięć słów. Podczas tego pierwszego spotkania Kathrine proponuje swojej wnuczce, aby z nią zamieszkała z racji tego, że pozostał jej niecały rok życia. I chociaż Kate z ochotą przystaję na tę propozycję, jej matka ma co do tego pewne zastrzeżenia. Dziewczyna postanawia, że do domu babki wprowadzi się razem z ojcem, który z byłą teściową utrzymuje dobry kontakt.

Babka dziewczyny postanawia wyjawić jej swój życiowy sekret, który wytłumaczy stany lękowe (jak nazywają to wszyscy inni), które "nawiedzają" Kate i zdradzi jej sekret, poprzez który losy całego świata mogą się zmienić. Tylko dziewczyna może go uratować. Czy jej się to uda? I co ma z tym wspólnego pewna religia?


Podróże w czasie należy do książek, które bardzo mi się podobają i często wpadają w moje ręce i serce. Jednak coraz więcej powieści z tej kategorii jest napisane pobieżnie, nieoryginalnie i nudno, więc na dobrą książkę trafić bardzo trudno. Jednak Podróże w czasie ratują rynek czytelniczy. Są napisane dokładnie, z dbałością o szczegóły i co najważniejsze… wciągają.


Z początku myślałam, że w książce znajdę mitologię albo nawiązania do niej. Nic bardziej mylnego. Autorka w swojej powieści poruszyła temat, który do tej pory był omijany, a jeżeli już ktoś go użył to zrobił z tego papkę, której czytać się nie dało. Tutaj temat podróży w czasie, cały czas, przestrzeń, linie czasu czy cyryści byli opracowani i opisani w najmniejszym szczególe. Autorka zadbała o to, aby czytelnik wiedział, w jaki świat wkracza, patrząc na niego oczami Kate, która także wszystko poznawała na nowo. Nie sposób w tłumaczeniach się pogubić, przynajmniej ja nie miałam z tym najmniejszego problemu, a do danych fragmentów wracałam, bo nadziwić się nie mogłam pomysłowości autorki.


Kartki przewijają się pomiędzy naszymi palcami zdecydowanie za szybko, a gdy już dojdziemy do ostatniego zdania czujmy niedosyt, dlatego że chcemy więcej i więcej. Przygody Kate opisane są w sposób wciągający, zachwycający i intrygujący, a czytelnik po skończeniu czytania tomu pierwszego ma ogromną ochotę sięgnąć od razu po drugi. A na niego trzeba będzie poczekać. Mam tylko nadzieję, że nie za długo.


Chciałam jeszcze wspomnieć o bohaterce. Często zdarza się, że jest ona irytująca, dziwna i nie używająca narządu, który większość z nas nazywa "mózgiem". Kate jest przeciwieństwem tych trzech cech, które wcześniej wymieniłam. Można ją polubić już od pierwszych stron, a w miarę czytania coraz mocniej trzymamy za nią kciuki i coraz bardziej jej dopingujemy. Inne pisarki powinni brać przykład z pani Walker.


Bez zastanowienia sięgajcie po Kroniki Chronosa. Autorka zabierze was do świata przygód, gdzie nie sposób się nudzić.

Oficjalna recenzja dla portalu Essentia

CONVERSATION

25 komentarze:

 1. nie ma to jak lektura wciąga i chce się ją czytać bez końca :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakoś nie mam przekonania do tej książki. Czytałam kiedyś podobną pozycję o tej samej tematyce i szału nie było. Dlatego obawiam się, że w przypadku powyższej książki także nie byłabym usatysfakcjonowana.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię wątek podróży w czasie, ale mam praktycznie zero zaufania do ksiązek młodzeżowych. Kończe Trylogię czasu, któa zyskała moją sympatię, ale doskonale wiem, że bardzo wiele książek z tego gatunku po prostu mnie nie zadowoli. Ale może kiedyś się jednak skuszę...

  OdpowiedzUsuń
 4. Z chęcią się skuszę skoro tak polecasz ;) A ta okładka mnie hipnotyzuje!

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam już o tej książce i nawet nabrałam na nią chęć. Tylko jak zawsze czasu brak.

  OdpowiedzUsuń
 6. Kolejna pozytywna recenzja tej książki i też mam zamiar ją przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo, bardzo lubię tematyki podróży w czasie, więc zapisuję sobie książkę i będę mieć na uwadze! Cieszę się, bo zapowiada się świetna lektura.

  OdpowiedzUsuń
 8. Będę musiała zatem rozważyć przeczytanie tej książki ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Podróże w czasie to bardzo ciekawa tematyka, dlatego też jestem skłonna skusić się na powyższą pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja nie polubiłam Kate, zaś książka mnie nurzyła i bardzo długo ją czytałam ;D

  OdpowiedzUsuń
 11. Boże co dzieje się z tymi bohaterami, coraz więcej fikcyjnych postaci irytuje czytelników :( Książkę mam w planach :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja tę pozycję odpuszczam, choć początkowo się na nią napaliłam ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Książka strasznie mi się podobała i już wypatruję kontynuacji ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Brzmi bardzo ciekawie :) Z chęcią przeczytam, bo lubię takie "historyczne" klimaty ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Tyle się już naczytałam o tej książce pozytywów, że nie ma opcji że nie sięgnę! ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Lubię czytać o podróżach w czasie, dlatego może kiedyś skuszę się na tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo lubię wątek podróży w czasie, więc książkę z chęcią przeczytam. Skoro czujesz niedosyt, to ja z poznaniem serii poczekam, aż pojawią się wszystkie części.

  OdpowiedzUsuń
 18. Uwielbiam takie pochłaniające czytelnika lektury. Chętnie poznam tę serię.

  OdpowiedzUsuń
 19. Wpadła mi ostatnio w ręce książka o podróżach w czasie i kompletnie mnie nie przekonała, jednak po Twojej recenzji mam ochotę spróbować jeszcze raz z tym tematem :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Książka wydaje się być interesująca, mam ochotę ją przeczytać :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie INNA
  happy1forever.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 21. Nie wiem na ile książka by mi się spodobała, ale sama chętnie bym się przeniosła na chwilę w czasie. Może nie po to, żeby coś zmieniać, ale zobaczyć jak to się niegdyś żyło. ;)

  OdpowiedzUsuń
 22. Ta książka już dawno przykuła moją uwagę, więc jak tylko będę mieć możliwość to z chęcią przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 23. A nawet mnie ostatnio kręcą podróże w czasie... :). Na fali tej fascynacji ostatnio "Powtórkę" Kena Grimwood przeczytałam. W sumie mogłabym się teraz za coś bardziej przygodowego zabrać :).

  OdpowiedzUsuń