Gdy wydaję się nam, że wiemy co nas otacza... Wyklęci, Olga Haber

Wydaje nam się że otacza nas świat który znamy i że nie ma w nic nic nadzwyczajnego, czy magicznego. Magia, wróżki, zaklęcia, czarodzieje, wiedźmy, upiory...? Oczywiście, ale w bajkach, filmach, książkach. Nie dopuszczamy do siebie myśli, że żyjemy w świecie w którym takie rzeczy są na porządku dziennym, a my, ludzie, jesteśmy ślepi i nie widzimy magii, która nas otacza. Albo nie chcemy widzieć, w końcu nasi przodkowie bezpodstawnie skazali na śmierć miliony niewinnych kobiet, oskarżając ich o czary. A prawdziwe wiedźmy wciąż mogą żyć wśród nas, płatając nam przeróżne fligle, zarówno te małe jak i mroczne, o których wręcz strach pomyśleć.


Gdy na dworze panuje najmroźniejsza pora roku, w fontannie zostają znalezione zwłoki młodej skrzypaczki. Zbrodnia wstrząsa miastem. bo kto mógł zabić piękną, młodą, utalentowaną i lubianą przez wszystkich kobietę? Niestety, w mieście dochodzi do kolejnych przypadków zabójstw i samobójstw, a nawet do kanibalizmu. Sprawą zajmuje się młoda podkomisarz, Justyna Sowa wraz z partnerem, Jurkiem Misiakiem. Oboje nie zdają sobie sprawy że nad zabójstwami ciąży coś więcej niż "zwyczajny" morderca. czy uda im się zwalczyć zło?

Gdy spoglądamy na okładkę książki Heber widzimy tajemniczą postać, kobietę. Ma ona zamknięte oczy i zdaje się lewitować nad ziemią. W jej postaci jest coś strasznego i tajemniczego, chociaż zdaje się tylko śnić. Już na pierwszy rzut oka widać, że ta książka nie będzie tylko zwykłym kryminałem. Będzie miała w sobie coś więcej, coś magicznego i mrocznego, z czym nikt się jeszcze do tej pory nie spotkał.

Książka Olgi Haber ma swoje plusy jak i minusy. jak dla mnie wielkim atutem jest sam pomysł na kryminał, aby w zwykłe śledztwo wplątać czarną magię i nieczyste moce. Zachęciło mnie to najbardziej do spotkania z twórczością autorki i byłam mile zaskoczona. Książkę czytało się przyjemnie i szybko, dwa wieczory zdecydowanie starcza na uporanie się z Wybranymi.

Czytając, miałam wrażenie że autorka nie do końca nakreśliła charakter głównej bohaterki. Nie mogłam jednoznacznie określić, czy lubię Justynę czy nie. Czasami miałam wrażenie że główna bohaterka jest bardzo rozchwiana emocjonalnie. Może był to i celowy zabieg. Olga Haber chciała pokazać jak ta cała sytuacja z tajemniczymi morderstwami, wiedźmą zadziałała na Justynę, Pomimo, że dałam sobie czas od przeczytania książki do napisana opinii (wzięło tez w tym znaczny udział brak dostępu do internetu jak i paskudne przeziębienie i powrót do Lublina)   i dużo myślałam jak mam  określić Justynę to nadal jestem w kropce.

Jeżeli szukacie dobrego kryminału, innego niż wszystkie, z nutką paranormalności i magii to śmiało sięgajcie po dzieło Olgi Haber Wyklęci. Autorka zapewniła swoim czytelnikom dużo dobrej rozrywki, innej od tej którą znamy. I to najbardziej mi się w książce podobało.


Za książkę dziękuje Wydawnictwu Videograf!

CONVERSATION

11 komentarze:

 1. Dam się namówić, bo "inne niż wszystkie" skutecznie kusi :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zjawiska paranormalne w kryminale jakoś mnie kręcą, nie wiem czy się skuszę na książkę. Okładka natomiast jest bardzo zachęcająca:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam już o tej książce i z chęcią bym ją przeczytała. To musi być ciekawy kryminał.

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałam różne opinie na temat tej książki i chyba póki co dam sobie z nią spokój. Nie ciekawi mnie aż tak bardzo. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Z chęcią zapoznam się z tą autorką. Z tego co sięzorientowałam po recenzjach, może mi przypaść do gustu.

  Bookeaterreality

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam autorki, chętnie przeczytam jej książki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja za kryminały podziękuję, ale mam koleżankę, której na pewno go polecę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ogromnie mnie kusi ta książka, choć ostatnio jakoś czuję przesyt kryminałami. Niemniej jak trafi się okazja to dam szansę ''Wyklętym''.

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam już kilka recenzji "Wyklętych" i chociaż kryminały ze zjawiskami paranormalnymi bardzo mnie nie kuszą, to ta powieść akurat mnie zaciekawiła.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jestem ciekawa tej książki, więc postaram się po nią niedługo sięgnąć, ale i tak na pierwszy ogień pójdzie powieść "Oni" tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 11. Trochę mi przeszkadza to niedopowiedzenie o głównej bohaterce. Ale nie mówię książce stanowczego nie :)

  OdpowiedzUsuń