kwietnia 2015 - Biblioteka pod Marcepanem

sobota, 25 kwietnia 2015

Okej? Okej. "Gwiazd naszych wina" John Green
źródło

Kto nie kojarzy tego tytuły? Część albo oglądała, albo czytała. Jako że staram się często odwiedzać moje ulubione blogi książkowe to poznałam powieść Greena jako istne cudo, wyciskacz łez, napisany z prostotą, ale chwytający za serce. Jakie jest moje zdanie?

piątek, 17 kwietnia 2015

Halo, kto tam? "Domofon" Zygmunt Miłoszewski
Co musieli przeżyć nasi przodkowie że boimy się wejść do „nawiedzonego” domu, nie chodzimy w nocy na cmentarz, a ciemna postać, widziana po zmroku wywołuje u nas dreszcze? Strach towarzyszy nam od dawna; nawet najwięksi pozerzy, którzy podobno niczego się nie boją, w obliczu strachu kapitulują. Jednak lubimy się bać – horrory cieszą się wysokimi zarobkami, pojawia się coraz więcej powieści grozy, a nawiedzone miejsca cieszą się wielką sławą. Są to zazwyczaj domy – stare gmaszyska, z wieżyczkami, z pajęczynami w oknach, wybitymi szybami, zarośniętym ogrodem. Gdy widzimy blok, betonowy pałac, który zdobi krajobraz każdego miasta, wydaje się nam że wszystko w nim jest normalne i ludzkie. A gdyby tak wszystkie te zmowy i duchy przenieść do bloków…?

środa, 15 kwietnia 2015

Czy naprawdę zaginęła? "Zaginiona dziewczyna" Gillian Flynn.

Pierwsze  dni i miesiące związku czy małżeństwa są cudowne. Człowiek chodzi z głową w chmurach, myśli tylko o tej drugiej osobie, analizuje jej gesty, słowa. Chcę z nią spędzać każdą chwilę, nie odstępować ani na krok. W dodatku – długie rozmowy w blasku świec… I wydaje się że człowiek nic więcej do szczęścia nie potrzebuje. Niestety – stan ten mija, pojawiają się pierwsze rozczarowania, kłótnie… Trzeba nauczyć się żyć ze sobą, poznać swoje wady i zalety, wiele rozmawiać na poważne tematy i być ze sobą szczerym. I trzeba chcieć. Żyjąc z tą drugą osobą dobrze ją poznajemy. Ale czy na pewno?

piątek, 10 kwietnia 2015

"Małe kobietki" L.M Alcott

Klasyka ma to w sobie że zawsze trafia do mojego serca. Chociaż dana książka może mieć ponad 100 lat to zawsze zagłębiam się w świat stworzony przez autora z pewną niecierpliwością, aby poznać jak żyli bohaterowie w tych dawnych czasach. Kocham wyobrażać sobie wspaniałe stroje, bale, spotkania, kuligi; razem z bohaterami przeżywać romantyczne miłości, razem z nimi cierpię i się cieszę. Dlatego w końcu sięgnęłam po Małe Kobietki .

środa, 8 kwietnia 2015

Odetnijmy się od wspomnień. "Tam, gdzie nie sięga już cień" Hanna Kowalewska
źródło

Uciekamy od wspomnień. Zapominamy o rzeczach błachych jak np. wredna koleżanka wprzedszkolu, niemiła pani w autobusie. Wymazujemy te chwile z pamięci, aby do nich nie wracać i nie wspominać, aby nie psuły nam nastroju. Nasz mózg potrafi odciąć się od przeszłości, zapominając wszystko, co wydarzyło się wcześniej, okrywając wspomnienia czarnym, grubym materiałem. 

sobota, 4 kwietnia 2015

Jeżynowa zima, Sarah Jio


Jeżynowa zima to zjawisko, kiedy to późne, wiosenne miesiące, które z samej nazwy powinny być ciepłe, nawiedza śnieżyca, paraliżując miasta, wsie, wszystkie drogi. Ludzie mają problem z dotarciem do pracy, zaprowadzeniem dzieci do przedszkola czy szkoły. Większość sklepów jest pozamykanych, a zmotoryzowani przesiąść się w taksówki czy autobusy, niż zakopać się w zaspach swoim samochodem. 

@templatesyard