października 2015 - Biblioteka pod Marcepanem

niedziela, 25 października 2015

Demoniczny szef i demoniczna zbrodnia. "Diabli nadali" Olga Rudnica
Demoniczny szef to najgorsze co może się przydarzyć. Przychodzenie do pracy to katorga, każde polecenie przyprawia o zawał serca. A jeżeli szef dodatkowo jest demonicznie przystojny to… wszystkie asystentki i sekretarki długo w firmie nie pracują.

Maj 2006 rok. Młoda dziennikarka, Julia, ginie w wypadku samochodowym. Cało z kraksy wychodzi jej narzeczony, który twierdzi że ktoś zepchnął samochód  do rowu, ponieważ odkryła coś niewygodnego dla pewnych osób. Policja nie ma dowodów i szybko kończy śledztwo.

wtorek, 20 października 2015

Kuzyneczki, Teresa Monika Rudzka
Nawet nie zdajemy sobie sprawy jak wiele kobiet jest do siebie podobnych. Nie spełniają własnych marzeń, poświęcają się rodzinie, nie myślą o sobie tylko o najbliższych. Kobieta powinna spełniać własne marzenia, dążyć do swoich własnych pragnień. I chociaż nasze pokolenie dorastało w tej innej, nowej rzeczywistości to nasze mamy i babcie były wychowywane w jeszcze innych warunkach. Dlatego tak wiele kobiet jest do siebie podobnych – możemy je spotkać w sklepie, w autobusie czy nawet na zwykłym spacerze. 

poniedziałek, 12 października 2015

Z rodziną najlepiej na zdjęciach... Zjazd rodzinny. Irena Matuszkiewicz PRZEDPREMIEROWO
Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach – to przysłowie znają niemal wszyscy. I jest w nim źdźbło prawdy. Każdy z nas ma swoje wady i zalety, rodzeństwo drze ze sobą koty, rodzice się rozwodzą lub jest zupełnie odwrotnie – wszyscy pałają do siebie wielką miłością. 

Znamy losy swoje, naszych rodziców i czasami dziadków, ale czy znamy już ich rodzeństwo? Czy potrafimy cokolwiek powiedzieć o pradziadkach, ich rodzinach, świecie w którym żyli? Czy znamy historię własnej rodziny? Może nie jest fascynująca, ale jeżeli my nie będziemy o nich pamiętać to co stanie się z naszą tożsamością? Jeżeli my nie przekażemy opowieści naszym dzieciom i wnukom to pamięć o nas również zaginie.

sobota, 10 października 2015

Gdy wydaję się nam, że wiemy co nas otacza... Wyklęci, Olga Haber
Wydaje nam się że otacza nas świat który znamy i że nie ma w nic nic nadzwyczajnego, czy magicznego. Magia, wróżki, zaklęcia, czarodzieje, wiedźmy, upiory...? Oczywiście, ale w bajkach, filmach, książkach. Nie dopuszczamy do siebie myśli, że żyjemy w świecie w którym takie rzeczy są na porządku dziennym, a my, ludzie, jesteśmy ślepi i nie widzimy magii, która nas otacza. Albo nie chcemy widzieć, w końcu nasi przodkowie bezpodstawnie skazali na śmierć miliony niewinnych kobiet, oskarżając ich o czary. A prawdziwe wiedźmy wciąż mogą żyć wśród nas, płatając nam przeróżne fligle, zarówno te małe jak i mroczne, o których wręcz strach pomyśleć.

@templatesyard