listopada 2015 - Biblioteka pod Marcepanem

poniedziałek, 30 listopada 2015

"Pamiętnik" Nicholasa Sparksa, czyli gdy ekranizacja jest lepsza od książki.
Miłość jest dziwna. Powoduje że zaczynamy odczuwać  w brzuchu motylki, nie możemy myśleć racjonalnie, bo w naszej głowie znajduje się tylko ta osoba, nie wyobrażamy sobie rozstania czy rozłąki. Człowiek zakochany promienieje i to widać – jego oczy wypełnia radość, a usta pozostają w ciągłym uśmiechu. Jednak czy zawsze to uczucie jest odwzajemnione? Ile razy spotkała nas miłość platoniczna, albo nieodwzajemniona?

niedziela, 15 listopada 2015

Cinder, Merrisay Meyer, czyli współczesna baśń o Kopciuszku.
 CINDER | SCARLET | CRESS | WINTER


 Każdy z nas zna bajkę o Kopciuszku. Młoda, piękna dziewczyna traci ojca i matkę, ale „zyskuje” macochę oraz dwie przyrodnie siostry, które taktem i inteligencją nie grzeszą. Kopciuszek zostaje zmuszona do sprzątania i usługiwania. Gdy królestwo obiega wieść że książkę organizuje bal, macocha zabrania dziewczynie iść na bal. I gdy Kopciuszek siedzi sama w domu wypłakując oczy, pojawia się dobra wróżka, która rzuca magiczne czary i Kopciuszek pojawia się na balu. Jednak musi wrócić przed północą, inaczej piękna suknia, karoca i szklane pantofelki znikną. Kopciuszek po tańcu z księciem ucieka, gubi pantofelek i to dzięki niemu książkę ją odnajduje. I wszyscy żyli długo i szczęśliwe. Tak w telegraficznym skrócie.

środa, 11 listopada 2015

Yrsa Sigurđardóttir, Statek śmierci
Rejs statkiem? Z wielką chęcią bym się skusiła, gdyby mnie było mnie to stać i miałabym zagwarantowane dobre towarzystwo i mnóstwo ciekawych książek, które umiliłyby mi czas. Opalanie, odpoczywanie, relaks, spokój, cisza. Czego chcieć więcej? Zamykam oczy, wyobrażam sobie to wszystko i czuje się niemal jak w raju. W tle widzę zachodzące słońce, które odbija się w lazurowym morzu. Podejrzewam, że przy takiej idyllicznej wizji większość poczułaby się wspaniale.
Ale nie dla wszystkich taka podróż okazałaby się czymś wspaniałym. Gdy do portu w Reykjaviku wpływa Lady K. Na lądzie czekają na jej pasażerów i załogę przyjaciele i rodzina. Jacht wpływa jednak do poru pusty. Nie wiadomo co stało się z pasażerami – małżeństwem z dwójką dzieci – i trzema członkami załogi. Ślad po nich zaginął. Wszyscy mówią że na statku panuje jakaś dziwna atmosfera, która sprawia, że wszyscy czują się nieswojo. Egir i Lara mieli wrócić do domu samolotem, ale gdy jeden z członków załogi doznał kontuzji mężczyzna, który był członkiem komisji likwidacyjnej statku, zgodził się ją zastąpić.

sobota, 7 listopada 2015

Los zsyła pełno niespodzianek, czyli "Długa droga do domu" Joanna Jax
Dom kojarzy nam się z miejscem ciepłym, pełnym miłości i zrozumienia.  Ja wiem, że tam zawsze ktoś będzie na mnie czekał i moje przyjście powita  z uśmiechem na ustach. I będzie tęsknił, gdy mnie nie będzie, nawet jeżeli pokłócę się z kimś o jakąś błahostkę. Do domu zawsze wracam chętnie i zawsze wyczekuje tego momentu. Tam można być sobą, nie nic nie udawać.   Ze słowem dom kojarzy mi się jeszcze jedno – rodzina. Nie wyobrażam sobie że mogłabym, pomimo wszystkich kłótni,  nie odzywać się do kogoś przez niemal całe życie. Bolałoby mnie to strasznie i nie mogłabym żyć normalnie wiedząc, że najbliższa mi osoba ma do mnie żal i chowa urazę.

wtorek, 3 listopada 2015

"Czy wspominałam Ci że Cię kocham?" Estelle Maskame, czyli udany debiut młodziutkiej pisarki.
Gdy byłam jeszcze w gimnazjum zafascynowałam się popularnym wtedy boysbandem, którego nazwę pominę. Wraz z koleżankami zaczęłyśmy pisać z członami tegoż zespołu opowiadania, wymyślając coraz to nowe historie miłosne. Gdy miłość do śpiewających chłopców się wypaliła nadal pisałyśmy, wymyślając coraz to nowe postacie i osadzając ich w coraz to nowych realiach, coraz bardziej komplikując ich losy. Oczywiście – czytałyśmy je nawzajem z wypiekami na twarzy  i domagałyśmy się więcej. Większość tych historii pozostała niedokończona, ale zeszyty nadal pozostały i może kiedyś do nich wrócę. Podejrzewam, że będzie mi potrzebne do tego dobre wino,  aby móc się przemóc.

@templatesyard