Zbrodnia hrabiego Neville'a, Amelie Nothomb. PRZEDPREMIEROWO

Co się dzieje gdy Twoja nastoletnia córka, która a dość ekscentrycznie imię Sérieuse (Poważna) ucieka z domu? Udajesz się na poszukiwania o ile zauważysz że jej nie ma. Hrabia Neville przeoczył ten fakt, ale młodą dziewczynę w lesie znalazła wróżka, którą zabrała ją do swojego domu i powiadomiła rodzinę. Gdy hrabia zjawia się po córkę, wróżka przepowiada mu że podczas przyszłego garden party Henryk Neville zabije jedną osobę.Od tego momentu ta myśl nie opuszcza głównego bohaterka książki … . Nie może przestać myśleć o tym kogo zabije, jakie będą później losy jego rodziny. Nie śpi po nocach wciąż się umartwiając. Jak skończy się ta historia? Kogo zabije hrabia Neville? I  co ze wszystkim ma wspólnego najmłodsza trójki dziatwy, siedemnastoletnia Sérieuse?

Nie znam poprzednich książek które wyszły spod pióra pani Amele Nothomb , ale jeżeli wszystkie są tak dobre jak Zbrodnia hrabiego Neville’a, to nie będę się zastanawiać i niezwłocznie będę sięgać po inne, starsze powieści. A raczej thrillery, czarne komedie i kryminały bo pod taki gatunek podpisana jest Zbrodnia hrabiego Neville’a. Ta niepozorna książeczka, dostarczyła mi rozrywki, nie mogłam się od niej oderwać, a żałować mogłam głównie tego, że nie  jest ona dłuższa, bardziej obszerniejsza, bo szybko musiałam się z nią rozstać.

Gdzieś w Internecie napotkałam na zdanie że Zbrodnia Hrabiego Neville’a jest to czarna komedia wymieszana z kryminałem. Mogę się z tym w 100 procentach zgodzić. Od tej małej, niepozornej książki nie sposób się oderwać – bo wciąga, bo ciekawi i bawi. Z jednej strony nie chciałam jej kończyć bo cały ten ambaras który nastał po przepowiedni wróżki, a drugiej chciałam poznać zakończenie. W mojej głowie roiło się tysiące pytań typu : kogo zabije hrabia Neville? Czy irracjonalny pomysł Sérieuse ma prawo się sprawdzić? Nie zdradzę wam jednak jaki to był pomysł, ani jak się cała farsa skończyła, bo aby się tego dowiedzieć należy sięgnąć po książkę.

Jeżeli szukacie książki która was rozbawi i zaciekawi, którą da się zabrać wszędzie (bo mały format pozwoli upchnąć ją nawet w kieszeni płaszcza) to sięgnijcie po Zbrodnię hrabiego Neville’a. Ta książka ekscentrycznej autorki zapewni wam godzinę, dwie dobrej zabawy i sprawi, że będziecie mieli ochotę sięgnąć po więcej, ale jednocześnie nie będziecie odczuwać niedosyty, który czasami występuje po skończeniu niedopracowanej powieści.

CONVERSATION

6 komentarze:

 1. Czytałam dwie książki Nothomb (Kwas siarkowy i Tak wyszło) i cóż, nie zostałam jej miłośniczką. Zbyt dziwaczne te książki jak na mój gust. Nothomb zupełnie do mnie nie trafiła. Mówią, że książki tej autorki albo się kocha, albo nienawidzi :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię się śmiać w trakcie czytania, więc pewnie się skusze na tę książkę. Okładka przyciąga wzrok. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. czarny humor? uwielbiam. dopisuję do listy i mam nadzieję, że uda mi się ją szybko zdobyć! pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem ciekawa, jaki pomysł miał Sérieuse :) Uwielbiam czarny humor więc lektura wydaje się idealna dla mnie. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wcześniej o autorce nie słyszałam i zastanawiam się czy bym się w tej książce odnalazła. Jestem jednak ciekawa i na pewno spróbuję po nią sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Chyba nie w moim guście, raczej odpuszczę :)

  OdpowiedzUsuń