Urok upływającego czasu. Ałbena Grabowska "Alicja w Kranie Czasów I. Czas Zaklęty".Pewna noc na długo miała zapisać się w pamięci mieszkańców Kodorowa, a wszystko dlatego, że gdy na pokojach hrabina Elżbieta rodziła prawowitego dziedzica swojego męża, to w kuchni, niemal w całkowitej ciszy, na świat przyszła Alicja – bękart, córka Jana Księgopolskiego i pomocy kuchennej, Natalii. Dziewczynka była owocem gorącego romansu, jaki połączył wielkiego hrabiego i młodą chłopkę. Miłość, jaka się między nimi zrodziła była jednostronna. Natalia, niepiśmienna i niewykształcona wierzyła w miłość swojego wybranka; wiedziała, że to ona niedługo zajmie miejsce hrabiny Elżbiety, i wraz z córką rządzić będą Kodorowem.
Alicja miała być niezwykła i Natalia była gotowa poświęcić wiele, aby tego dokonać. Los bywa przewrotny i nieprzewidywalny, i lubi nasze cele realizować w dość zawrotny sposób. Tak było i w tym przypadku.

Alicja w Krainie Czasów. Czas zaklęty to powieść która wciąga. Wpada się w nią jak śliwka w kompot i nie można się od niej oderwać. Wszystko, co się dzieje w Kodorowie jest niesamowicie absorbujące i intrygujące, a każda kolejna strona jest miłym zaskoczeniem. Autorka wodzi czytelnika za nos, co chwilę zaskakując tokiem akcji. Co więcej, pani Ałbena rozbudza ciekawość czytelnika, a wszystko przez sekrety i tajemnice, których nie odkrywa, ale leciutko odsłania, tym samym przyciągając nas do przeczytania kolejnych tomów.

W pierwszym tomie trylogii możemy poznać życie Alicji i jej najbliższych od najwcześniejszych lat. Historia miłości hrabiego Jana i jego żony Elżbiety, a także jego romansu ze służącą Natalią, jest smutna. Czytelnikowi dość dobrze dane jest poznać wewnętrzne rozterki bohaterów, zanim pierwsze skrzypce przejmie Alicja. Dzięki temu czytelnik wie o wiele więcej niż główna bohaterka, a cała sytuacja jest dla niego o wiele bardziej przejrzysta.

Ta powieść jest szczera. I mogła wydarzyć się naprawdę. Pani Ałbena nic nie przerysowuje, wszystko przedstawia w bardzo realistycznym świetle, i odsłania kulisy niemal idealnego życia; bo za murami domu hrabiny i hrabiego nic nie jest idealne. Czyta się ją szybko, a styl pisania autorki jest płynny, wyważony i przyjemny dla oka i umysłu.

Alicja od dziecka była niezwykła, ale co najważniejsze, przez wiele lat próbowała odnaleźć siebie. Wszyscy wokół niej zdawali się znać jakąś prawdę, która nigdy nie dobiegła do uszu samej zainteresowanej. Cała podróż Alicji, od lat najmłodszych do nastoletnich jest intrygująca; na każdej stronie coraz mocniej trzymałam kciuki za nią i za jej życie, aby w końcu los dał jej szczęście, miłość i szacunek.

Czasy, w jakich odbywa się akcja pierwszego tomu to kolejny plus. Stare dworki, wielopokoleniowe rodziny, tradycje i tajemnice, głęboko skrywane – ja kocham takie klimaty i bardzo szybko odnalazłam się w klimacie Czasu Zaklętego.

Pierwszy tom spełnia znakomicie swoją rolę – rozbudza ciekawość czytelnika, intryguje oraz zasiewa ziarno niepewności. Daje nadzieję na kolejne dwa tomy pełne przygód i tajemnic, które może w końcu zostaną rozwikłane. Bezzwłocznie zabieram się za lekturę drugiej części.Oficjalna recenzja dla portalu Duże Ka!


CONVERSATION

8 komentarze:

 1. Już nie raz trafiłam na pozytywne recenzje tego tytułu. Jeśli trafię gdzieś na tę serię, nie będę się wąchać. Tym bardziej, że takie historyczne klimaty bardzo lubię :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie sobie uświadomiłam, że trzeci tom przede mną, trzeba by było się za nim rozejrzeć, bo poprzednie miło wspominam. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłam pewna, że chodzi o Alicję w Krainie Czarów, a tutaj proszę, zaskoczenie ;) Niemniej jednak chciałabym sięgnąć po jakieś książki własnie z dworkami i tymi starymi czasami w tle, więc możliwe, że zaczynając swoją przygodę z takimi historiami sięgnę po ten tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 4. O książkach tej pisarki słyszałam dużo dobrego, ale na razie nie miałam okazji poznać żadnej jej powieści. Widzę jednak, że będę musiała sobie taką okazję stworzyć, bo historia przedstawiona w "Alicji w krainie czasów" ma szansę mi się spodobać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Słyszałam wiele dobrego o autorce, niestety nie miałam okazji czytać żadnego jej dzieła.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przeczytałabym Alicję, ale tę prawdziwą :D Będę musiała udać się do biblioteki, bo od jakiegoś czasu za mną chodzi.
  Pozdrawiam ciepło ♥
  Bądź tu teraz

  OdpowiedzUsuń
 7. Good afternoon, sorry we disturb your comfort hopefully with this news will give the inspiration that is ideal and also brilliant in helping meningkan health public

  obat salep lecet di selangkangan

  cara menghilangkan bekas luka bakar menghitam

  OdpowiedzUsuń
 8. Zdecydowanie przeczytam!
  Ta autorka od dawna mnie ciekawi!

  OdpowiedzUsuń